موزه علوم طبیعی

هتل میزبان بابلسر

موزه علوم طبیعی

موزه علوم طبیعی شهرستان بابلسر که زیر نظر آموزش و پرورش تاسیس شده است، نخستین موزه علوم طبیعی حیات وحش در استان مازندران است

 موزه علوم طبیعی حیات وحش بابلسر در سال 1380 در یکی از مدارس قدیمی خارج از شهر، زیر نظر آموزش و پرورش تاسیس شد اما به دلیل احتمال آسیب دیدن مجموعه آثار بر اثر قدیمی بودن بنا و نیز اضافه شدن آثار، در سال 1385 این موزه به ساختمان کانون فجر بابلسر منتقل شد. 

موزه علوم طبیعی بابلسر از پنج بخش تاکسی‌درمی، تاکسی‌نومی، بخش گیاهان دارویی، سنگ‌ها، کانی‌ها و ماهی‌های آکواریومی تشکیل شده‌ است که بخش تاکسی درمی آن اصلی ترین بخش موزه می باشد و در آن صدها گونه از حیوانات، پرندگان، ماهیها و ... مربوط به استان مازندران و سایر نقاط ایران و جهان، بصورت «تاکسیدرمی » نگهداری می شوند. بخش مذکور شامل 5 اتاق و یک راهرو است، که حیوانات مختلف با توجه نوع و جنس آنها در قفسه های مختلف گرد آوری شده است.

بخش تاکسی نومی که خود از دو بخش تاکسی نومی و اسکلت جانوران تشکیل می شود، شامل تعدادی جنین (اعم از انسان، گاو، گوسفند)، مار، ماهی و حیوانات مختلف بصورت تاکسی نومی شده نکهداری می شود همچنین تعدادی اسکلت جانوران بصورت مرتب و منظم چیده شده است که برای دانش آموزان، خصوصاً دانش آموزان مقطع ابتدایی بسیارمفید می باشد.

بخش گیاهان دارویی بیش از 120نوع گیاه از نقاط مختلف کشور گرد آوری شده و خواص دارویی این گیاهان هم در کنار آنها جهت استفاده دانش آموزان و سایر علاقندان به طب گیاهی درج شده است ضمناً کلیه توضیحات مربوط به گیاهان مختلف بصورت کتابچه، جهت استفاده علاقه مندان آماده شده است.

در بخش سنگ ها و کانی ها نیز تعدادی زیادی از سنگ های مختلف از جمله سنگ های رسوبی، دگرگون شده، سنگ های آذرین، کانی های سیلیکاته و غیر سیلیکاته و فسیل ها جهت استفاده دانش آموزان وسایر علاقندان در تابلوهای مختلف نگهداری شده اند.

بخش ماهیهای آکواریومی تنها بخش زنده موزه می باشد و بیش از 15 آکواریوم با انواع واقسام ماهی های گرم آبی و سرد آبی در رنگهای و شکل های مختلف جمع آوری شده که دانش آموزان ضمن اینکه با دیدن ماهیهای مختلف لذت می برند ؛ می توانند در مورد پوشش بدن ماهیها، نحوه تنفس ماهی ها ، شکل و اندازه باله های آنان و .... تحقیقات خودشان را انجام دهند.

گفتنی است موزه علوم طبیعی شهرستان بابلسر همه روزه پذیرای دانش آموزان عزیز به همراه مدیران ، مربیان، معلمان و علاقمندان می باشد که نرخ مصوب جهت بازدید از این موزه برای دانش‌آموزان 2 هزار تومان و برای خانواده‌ها نفری 4 هزار تومان نعیین شده است.