بازار سنتی بابلسر

هتل میزبان بابلسر

بازار سنتی بابلسر

بازار روز قدیم و بازار روز جدید

بابلسر دو بازار (بازار روز قدیم و بازار روز جدید) دارد که در آن محصولات مورد نیاز اهالی این شهرستان عرضه می شود. بازار بابلسر بسیار متنوع است و بیشتر مشتریان آن را مردمان محلی تشکیل می دهند، اما در فصولی که گردشگر زیاد است مسافران نیز به این بازار می آیند. 

بازار جدید ولی عصر که نام غیر رسمی آن بازار ماهی فروش ها نیز است، دارای دو راه اصلی می باشد. مغازه ها در بازار ولیعصر متنوع هستند. مغازه های ترشی جات فروشی، که علاوه بر ترشی که یا به صورت آماده در شیشه های کوچک و بزرگ عرضه می کند، محصولاتی چون زیتون گوشتی و روغنی، زیتون کنسروی، رب انار ترش و شیرین محلی، سیر ترشی هفت ساله، ترشی بادمجان و فلفل، زیتون پرورده، زیتون سیاه، عسل طبیعی، کره محلی و آب نارنج و حتی بعضا ماهی دودی سفید و کفال نیز عرضه می کنند. بیشتر این مغازه ها در یک راسته قرار دارند. از دیگر مغازه های این بازار می توان به مغازه ماهی فروشی، آجیل فروشی، برنج فروشی، لبنیات فروشی، پارچه فروشی، میوه فروشی، لوازم خانگی و صنایع دستی اشاره کرد.

بازار قدیمی امام خمینی، که نام های غیر رسمی آن، بازار ترکمن و یا بازار زنانه (در قدیم به این اسم معروف بود چون زن های محلی برای فروش محصولات خود به اینجا می آمدند) می باشد، دیگر بازار محلی بابلسر است.

بازار روز قدیم سه قسمت دارد که در قسمت اول این بازار، در سمت راست مغازه های صنایع دستی، نساجی و ترشیجات سنتی و میوه فروشی قرار دارد و در سمت چپ آن نیز میوه فروشی و سبزی فروشی واقع شده است.

قسمت دوم بازار مربوط به وسایل سنتی ترکمن و صنایع دستی هندوستان و لباس های محلی سیستان و بلوچستان و همچنین مغازه های لباس فروشی می باشد. قسمت دوم بازار قدیم سر پوشیده است.

قسمت سوم بازار که به بازارچه مرزی ترکمن معروف است و بیشتر محصولات آن را صنایع دستی و وسایل ترکمن تشکیل می دهد. بیشتر فروشنده این مغازه ها بانوان ترکمنی هستند.

مسیر دسترسی به بازارهای بابلسر

بازار ولی عصر بابلسر: برای رفتن به این بازار دو راه اصلی وجود دارد، یکی از این راه ها در خیابان شهید رجائی است و راه دیگر که درب اصلی بازار در آن قرار دارد در خیابان شهید بهشتی روبروی مسجد جامع واقع شده است.

بازار قدیمی امام خمینی بابلسر: این بازار نیز دارای دو ورودی است که یکی از آنها در خیابان شهید رجایی است و درب دیگر آن در کنار پاساژ طیری قرار دارد.